חזרה לדף הבית חזרה לדף הבית
תפריט הוסף למועדפים תפריט צור קשר תפריט
אודות
תפריט
חברה וחינוך
תפריט
תרבות ופנאי
תפריט
ענפים ועסקים
תפריט
פנימי לחברים
תפריט
ספר מבקרים/Guest Book
» חגיגות שער הגולן ה- 80
» מה בחצר
» פרוייקט תיעודי לכבוד חגיגות ה-75
» גלריית תמונות
» דמויות ויוצרים בקיבוץ
» היסטוריה
» הקיבוץ כיום
» "מכתבים מלאוקדיה"
» חדש - ישן בעריכת עודד פרקר
» כתבו עלינו בעיתון...
» יומן אישי
» יזכור
» דפי נפטרים
אודות | יזכור
‏הלל שחורי
בן גיזלה ומרדכי שוורץ
 
נולד ב-ט' באב תרס"ו, 31.7.1906
נפטר ב-כ"ח ניסן תשל"ח, 14.5.1978

הלל נולד בעיר קומרנו שבהונגריה במשפחה שהיו בה חמישה בנים ושתי בנות. היתה זאת משפחה מתבוללת שהתקיימה ממשק חקלאי. בפרוץ מלחמת העולם הראשונה גויס האב לצבא אוסטריה. הלל, למרות גילו הצעיר, נחלץ לנהל את המשק וכבר אז התגלתה בו הנטייה לאהבת האדמה, החי והצומח. אולם במשך שנות המלחמה, נשמטה האדמה מידי המשפחה. בגיל שש-עשרה יוצא הלל ללמוד בבית הספר למסחר ובתום לימודיו קיבל מישרת אחראית, ובכך עזר לפרנסת המשפחה. קשריו ההדוקים למשפחתו התגלו כבר בהיותו נער, ושוב ניגלו בתום מלחמת העולם השנייה כאשר הגיעו אחיו מחו"ל, והלל לא חסך כל מאמץ כדי להקל עליהם את הקליטה בארץ.

‏בשנת 1926 ‏התארגן בעיר קומרנו קן השומר הצעיר. הלל היה אז בין ראשוני התנועה הציונית בעיר והוא נבחר אחר כך כראש הקן. בשנת 1928 ‏התגייס הלל לצבא הצ'כי ובתום השירות הוא עזב את המשפחה ויצא להכשרה במטרה לעלות ארצה. ב-1931 הוא התחתן עם דינה שעם אחיה היה בין מיסדי התנועה בעיר ועלה לארץ עם חברי הקיבוץ הצ'כי.

בארץ עברו עליו כל גלגולי הקיבוץ - מקבוצת פועלים בגבע, בנס-ציונה ובראשון לציון. בימי העליה של הקיבוץ על הקרקע במסגרת "חומה ומגדל" עסק בלהט רב במעשה היצירה של הקמת שער הגולן. מימיו הראשונים של הקיבוץ היה בין מעצבי פניו. הוא נבחר לתפקידים שונים ועשה זאת במסירות ובהתלהבות. הוא הקים יחד עם פסח עברי את ענף הדיג שהיה אז בראשית התפתחותו בארץ. כמו כן נבחר מיספר פעמים כגזבר הקיבוץ ולא חסך מזמנו לארגן גם את יום הילד הראשון בשער הגולן.

בשנת 1936 נסע מטעם הקיבוץ לצ'כוסלובקיה כדי לערוך מגבית למען התישבות קיבוץ "עין הקורא". בשנת 1939 נסע בשנית לחפש אפשרויות להקמת ענף תעשייתי בקיבוץ, דבר שלא היה מקובל עדיין בנוף הקיבוצי בסוף שנות השלושים. ב-1949 יצא מטעם התנועה לפריס בתפקיד גזבר התנועה באירופה וב-1950 ‏הצטרפה אליו גם המשפחה. כששב ב-1951 לארץ נבחר כרכז המשק ונתן תנופה רצינית למשק החקלאי. כעבור מיספר שנים נבחר כמשווק ארצי באירגון מגדלי הבננות, בו הוא השקיע את מלוא כישוריו והביא להרחבת היקפו ופעולותיו. באחת מנסיעותיו להגדיל את יצוא הבננות לאירופה נקלע הלל לפרג בעת נפילתו של דובצ'ק ובנס ממש הצליח להיחלץ ולחזור ארצה. 15 ‏שנה עבד הלל באירגון וכשהתכונן לחזור הביתה בגיל 65 נאלץ לעבור ניתוח להשתלת קוצב לב. לאחר הניתוח חלו הסתבכויות ונוספו עוד מחלות. במשך שש שנות מחלתו סבל רבות, ובכל אלה עשה מאמצים לשמור על צלם אדם. יחד עמו נשאה המשפחה בדאבון לב את סבלו. הוא נפטר ביסורים, בגבור עליו  המחלה.
‏הניח אשה, את דינה ושלוש בנות: זיוה, מירי ונורית, ונכדים.
Site by ITdesign - בניית אתריםEtsuv. Creative Group